Pjata qe do te gatuajme sot eshte makarona me ton dhe kungulleshka. Eshte nje pjate e pare dhe tipike vjeshtore. Nese keni deshire te eksperimentoni ne gatim kjo pjate eshte e duhura. Koha totale e pergatitjes te kesaj recete gatimi eshte 20 minuta. Per me shume ju ftojme te shikoni receten e me poshtme!

Perbersit per 4 Persona :

 • 320 gr Makarona
 • ½ Qepe
 • 2 Kungulleshka
 • 180 gr Ton
 • 8-10 Domate Qershi
 • Kripe
 • Vaj Ulliri

Pergatitja:

 • Si fillim lajme ne uje te rrjedhshem perimet. Domatet qershi i presim ne mes dhe kungulleshkat i presim si ne foton ilustruese.

 • Vendosim tiganin ne zjarr dhe shtojme vajin e ullirit dhe qepet. Me pas shtojme kungulleshkat dhe i lejme te gatuhen per disa minuta.

 • Pasi i kemi gatuar shtojme ne fillim domatet qershi dhe me pas tonin.

 • Nerkohe duhet te jene zier dhe makaronat, te cilat do te shtohen tigan duke i bashkuar se bashku. Gjithashtu duhet shtuar dhe kripa sipas deshires.

 • Pjata juaj me makarona me ton dhe kungulleshka eshte gati. Ju befte mire! 🙂

Se Shpejti me Receta te reja Gatimi

Dhurata Ime

Lexo edhe:  Ide Riciklimi me Arka Druri