Pjata qe do te mesojme sot eshte shume e thjeshte dhe do shume pak kohe per tu pergatitur. Kjo pjate eshte e pershtatshme dhe per femijet. Makarona me pana dhe proshute eshte nje pjate e pare dhe e shijshme. Koha e pergatitjes ne total e kesa recete eshte 20 minuta. Ju ftojme te shikoni receten e meposhtme!

Perbersit per 4 Persona :

 • 280 gr Makarona
 • 250 gr Pana
 • 80 gr Proshute Cotto
 • 1 Luge te vogel gjalp
 • 1 Arre muskat
 • Kripe
 • Djathe te grire

Pergatitja:

 • Ne nje tigan shkrijme gjalpin. Pasi te jete shkrire gjalpi vendosim proshuten cotto qe duhet te prejme ne kubike te vegjel. Pasi i kemi kavardisur mire shtojme panen dhe kripen.

 • Presim disa minuta derisa te gjithe ingredientet te bashkohen. Me pas shtojme arren muskat duke e grire.

 • Ziejme makaronat dhe me pas I shtojme tek salca qe nderkohe po pergatisim.

 • Ne kete pike shtojme djathin e grire dhe I perziejme mire.

 • Pjata eshte gati per tu shijuar. Ju befte mire! 🙂

Se Shpejti me Receta te reja Gatimi

Dhurata Ime

Lexo edhe : Ide per tu Veshur ne Zyre per Femrat me Forma te Mbushura