Kallamaret e skuqura jane nje pjate shume e shijshme. Kjo pjate mund te pergatitet ne cdo stine te vitit dhe te kujton gjithmone detin. Rendesia e kesaj pjate eshte skuqja e mire e kallamareve. Koha totale e pergatitjes te kesaj recete gatimi eshte 30 minuta.

Perbersit per 4 Persona :

  • 1 kg Kallamare
  • 200 gr miell 00
  • Kripe

Pergatitja:

  • Si fillim pastroni kallamaret ne uje te rrjedhshem. Me pas pastroni te brendshmet.

  • Vazhdoni me pastrimin e kallamareve dhe hiqini lekuren.

  • Fshijini me leter kuzhine per te hequr ujin e tepert.

  • Ne kete pike pasi ti keni prere vendosini ne miell.

  • Vendosni ne zjarr nje tigan te thelle dhe hidhini vaj. Vendosni kallamaret aty per 3-4 minuta.

  • Kallamaret jane gati! Servirini ato sipas deshires tuaj. Ju befte mire! 🙂

Se Shpejti me Receta te reja Gatimi

Dhurata Ime

Lexo edhe : Vaji i Kokosit : Menyrat e Perdorimit