Spagetit me midhjet e vogla jane nje pjate e pare detit me shume shije. Kjo pjate eshte shume e preferuar per shume njerez. Ne kete artikull do te mesojme ne detaje si te pergatisim ne menyren me te mire kete pjate te detit. Koha e pergatitjes ne total eshte 40 minuta. Per me shume ju ftojme te ndiqni te gjitha hapat e meposhtme per te gatuar spageti me midhje te vogla.

Perbersit per 4 Persona:

 • 1 kg Midhje te Vogla
 • 300 gr Spageti
 • 1 Thelpi Hudher
 • Vere te Bardhe
 • Majdanoz
 • Vaj Ulliri
 • Kripe
 • Piper

Pergatitja:

 • Ne fillim pastroni midhjet e vogla ne uje te rrjedhshem. Me pas vendosini ne nje tas me uje dhe shpelajini disa here ne menyre qe ti pastroni cdo papasterti dhe rere te mbetur tek midhjet.

 • Kulloni midhjet dhe vendosini ne nje tigan te thelle dhe vendosni kapakun dhe lerini qe te gatuhen dhe guaska e tyre te hapet.

 • Hapni disa nga midhjet dhe merini pjesen e brendshme. Beni kujdes mos te digjeni. Ne rast se midhjet kane papasterti mund ti pastroni serish.

 • Disa nga midhjet hiqini nga guaska dhe pjesen tjeter lerini ne guaske.

 • Tani eshte momenti te pergatisni salcen! Ne nje tigan shtonii vaj ulliri, hudher, dhe majdanozin. Lerini te skuqen pak dhe me pas largoni hudhren. Me pas shtoni midhjet dhe ne tigan dhe pak me voni shtoni veren e bardhe dhe pak uje.

 • Ne te njejten kohe filloni te zieni makaronat dhe pasi te jene zier (jo shume) vendosni ne tigan bashke me midhjet. Shtoni kripen, majdanozin dhe lerini te gatuhen dhe pak ne tigan ne menyre qe te bashkohen shijet sa me mire.

 • Pjata juaj me spageti dhe midhje te vogla eshte gati!

 • Ju befte mire! 🙂

Se Shpejti me Receta Gatimi te Reja!

Dhurata Ime

Lexo edhe: 6 Keshilla per te Pasur ne Rregull Sirtaret