Santo Domingo eshte kryeqyteti i Republikes Domenikane. Vendbanimi i pare ne zone u krijua ne vitin 1496 nga Bartolomeo Colombo, vellai i Cristoforo Colombo. Zyrtarisht qyteti u krijua ne vitin 1498.

Qyteti ndodhet ne pjesen meridionale domenikane dhe laget nga Dei i Karaibeve. Plazhet me te bukura jane larg kryeqiteti, duke filluar nga Juan Dolio e ne drejtim te Punta Cana. Klima e Santo Domingos eshte tropikale.

Atraksionet me te rendesishme dhe me te bukura, per ata qe duan te kalojne disa dite ne Santo Domingo jane:

  • Katedralja Santa María la Menor ne Santo Domingo

Katedralja Santa María la Menor eshte nje nga katedralet me antike qe ndodhen ne kontinentin e Amerikes. Ndertimi i saj ka filluar ne vitin1512 dhe ka perfunduar ne vitin 1540.

repubblica-dominicana-santo-domingo-la-cattedrale-di-santa-maria-la-menor-di-santo-domingo

  • Torra Ozama ne Santo Domingo

Torra Ozama ne Santo Domingo eshte nje keshtjelle e ndertuar nga spanjollet ne shekullin e 16.

repubblica-dominicana-santo-domingo-la-fortezza-ozama-di-santo-domingo

  • Muzeu i Shtepise Mbreterore ne Santo Domingo

Muzeu i Shtepise Mbreterore ne Santo Domingo eshte nje nga muzeumet me te rendesishem qe ndodhen ne Republiken Domenikane.

repubblica-dominicana-santo-domingo-il-museo-della-casa-reale-di-santo-domingo

  • Porta e Kontit ne Santo Domingo

Porta e Kontit ne Santo Domingo ndodhet ne Republiken Domenikane.

repubblica-dominicana-santo-domingo-la-porta-del-conte-di-santo-domingo

  • Muzeu Bellapart ne Santo Domingo

Muzeu Bellapart ne Santo Domingo eshte nje nga muzeumet private qe ndodhet ne Republiken Domenikane.

Repubblica-Dominicana-Santo-Domingo-Il-Museo-Bellapart-di-Santo-Domingo.jpg

  • Tempulli Santo Domingo ne Republiken Domenikane

Tempulli Santo Domingo ne Republiken Domenikane eshte i pari tempull i ndertuar ne zonen e Karaibeve.

repubblica-dominicana-santo-domingo-il-tempio-santo-domingo-della-repubblica-dominicana

 Pushime te mbara!

Dhurata ime

Lexo edhe : Pushime ne Panama