Hong Kong eshte nje nga dy rajonet speciale administrative te Republikes Popullore te Kines, ku tjetri eshte Makau. Ndodhet ne bregdetin jugor te Kines dhe eshte i rrethuar nga delta e Pearl River dhe nga Deti i Kines Jugore.

Klima i Hong Kongut eshte sub tropikale dhe eshte i ndikuar nga furtuna te quajtura monsune. Moti ne dimer eshte i ftohte, ne pranvere i ngrohte e me reshje deri ne vere ku fillon te mbaje nxehte.

Atraksionet me te rendesishme dhe me te bukura, per ata qe duan te kalojne disa dite ne Hong Kong jane:

  • Mali Victoria Peak i Hong Kongut

Mali Victoria Peak ne Hong Kong eshte nje nga malet me te larte ne te gjithe vendin. Behet fjale per nje nga atraksionet me te rendesishme.

hong-kong-la-montagna-victoria-peak-di-hong-kong

  • Statuja Tian Tan Buddha e Hong Kongut

Statuja Tian Tan Buddha eshte ndertuar ne vitin 1993.

hong-kong-la-statua-tian-tan-buddha-di-hong-kong

  • Manastiri Po Lin i Hong Kongut

Manastriri Po Lin ne Hong Kong eshte nje manastir budist i cili eshte krijuar ne vitin 1906.

hong-kong-il-monastero-po-lin-di-hong-kong

  • Muzeu i Historise i Hong Kongut

Muzeu i historise ne Hong Kong eshte nje nga muzete me te rendesishem te vendit.

hong-kong-il-museo-della-storia-di-hong-kong

  • Kopshtet Zologjike dhe Botanike te Hong Kongut

Kopshtet zologjike dhe botanike ne Hong Kong kane nga nje siperfaqe prej 5.6 hektaresh. Per here te pare jane hapur ne vitin 1871.

hong-kong-i-giardini-zoologici-e-botanici-di-hong-kong

  • Kulla e Ores e Hong Kongut

Kulla e ores e Hong Kongut eshte nje nga aktrasionet me te bukura per tu vizituar.

hong-kong-la-torre-dellorologio-di-hong-kong

  • Muzeu Dr Sun Yat-sen i Hong Kongut

Muzeu Dr Sun Yat-sen i Hong Kongut eshte hapur per here te pare per publikun ne vitin 2006 dhe ndodhet ne Kom Tong Hall.

hong-kong-il-museo-dr-sun-yat-sen-di-hong-kong

  • Tempulli Wong Tai Sin i Hong Kongut

Tempulli Wong Tai Sin eshte nje nga tempujt me te rendesishem te Hong Kongut. U ndertua ne 1921.

hong-kong-il-tempio-di-wong-tai-sin-di-hong-kong

  • Muzeu Madame Tussauds i Hong Kongut

Muzeu Madame Tussauds eshte eshte nje muze i krijuar nga Marie Tussaud.

hong-kong-museo-madame-tussauds-di-hong-kong

  • Sheshi i Statujes i Hong Kongut

Sheshi i statujes i Hong Kongut eshte ndertuar ne shekullin e 19.

hong-kong-la-piazza-della-statua-di-hong-kong

Pushime te mbara!

Dhurata ime

Lexo edhe : Pushime ne Bridgetown