Buenos Aires eshte kryeqyteti i Argjentines dhe qyteti me popullsine me te madhe ne vend. Qyteti u krijua ne vitin 1580 nga Juan de Garay. Buenos Aires eshte nje metropolet me te medhenj ne Ameriken e Jugut.

Klima ne Buenos Aires eshte tropikale. Temperatura mesatare e vitit eshte 18 °C.

Atraksionet me te rendesishme dhe me te bukura, per ata qe duan te kalojne disa dite ne Buenos Aires jane:

  • Teatri Colon i Buenos Aires

Teatri Colon ne Buenos Aires eshte nje nga teatrot me te medhenj ne bote dhe ka nje strukture te mrekullueshme.

Argentina Buenos Aires Il Teatro Colon

  • Recoleta e Buenos Aires

Recoleta eshte nje lagje qe ngall interes historik dhe artitektonik per vizitoret dhe ndodhet ne zemer te kryeqytetit.

Argentina Buenos Aires Recoleta

  • Bosques de Palermo i Buenos Aires

Bosques Palermo eshte nje park urban i cili nodhet ne lagjen e Palermos ne Buenos Aires. Ky park eshte i njohur per pyjet, liqenet dhe kopshtet plot lule.

Argentina Buenos Aires Il Bosques de Palermo

  • Puerto Madero i Buenos Aires

Puerto Madero eshte pjesa moderne e qytetit dhe eshte plot me gradacela.

Argentina-Buenos-Aires-Puerto-Madero

  • Plaza de Mayo i Buenos Aires

Plaza de Mayo eshte sheshi kryesor ne Buenos Aires. I ndertuar ne vitin 1580 ky shesh eshte nje nga atraksionet me te bukura te vizitoreve.

Argentina Buenos Aires Plaza de Mayo

  • Muzeu Malba i Buenos Aires

Muzeu Malba eshte inaguruar ne vitin 2001. Ne kete muze mund te shijoni pikturat me te mira te artisteve argjentinas.

Argentina Buenos Aires Il Museo Malba

  • Muzeu Nacional i Arteve te Bukura i Buenos Aires

Muzeu Nacional i Arteve te Bukura ne Buenos Aires ndodhet ne zonen Plaza Francia dhe eshte nje muze shume interesant.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Pushime te mbara!

Dhurata ime

Lexo edhe: Pushime ne Kuala Lumpur