Bangkok eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Tailandes. Qyteti eshte i vendosur ne lindje te lumit Phraya Chao, ne afersi te Gjirit te Tailande. Bangkok eshte nje qytet qe ka perjetuar nje rritje te shpejte te industrise dhe perfaqeson nje nga qytetet ekonomikisht me dinamike ne Azine Juglindore. Ajo eshte gjithashtu nje nga destinacionet me te popullarizuara te turizmit ne bote.

Atraksionet me te rendesishme dhe me te bukura, per ata qe duan te kalojne disa dite ne Brazilia jane:

  • Pallati Mbreteror ne Bangkok

Pallati Mbretero eshte nje kompleks ndertesash dhe ndodhet ne zonen e Phra Nakhon ne Bangkok. Eshte rezidenca zyrtare e Mbretit te Tailandes qe nga viti 1785.

  • Wat Phra Kaew ne Bangkok

Wat Phra Kaew konsiderohet tempulli budist me i shenjte ne Tailande. Ndodhet ne qendren historike te Bangkokut, ne zonen e Phra Nakhon.

  • Wat Arun ne Bangkok

IWat Arun eshte tempull budist, shume i rendesishem per tu vizituar ne Bangkok.

  • Parku Lumphini ne Bangkok

Parku Lumphini eshte nje park ne Bangkok dhe brenda tij ndodhet nje liqen artificial.

  • Buddha i Arte ne Bangkok

Buddha i Arte eshte statuja me e madhe ne bote e perbere prej floriri dhe eshte nje nga thesaret me te rendesishme ne Tailanda.

  • Pallati Vimanmek ne Bangkok

Pallati Vimanmek aktualisht eshte nje muze, por me pare ka qene nje Pallat mbreteror. Ishte rezidenca e Mbretit Rama V qe nga viti 1901.

  • Muzeu Nacional ne Bangkok

Muzeo Nacional i Bangkokut eshte muzeu me i madh ne Azine juglindore. Muzeu u hap ne vitin  1874 nga Mbreti Rama V.

Pushime te mbara!

Dhurata ime

Lexo edhe: 10 Ide Kreative per Dekorimin e Kuzhines