Abu Dabi apo Abu Dhabi është kryeqyteti i Emirateve të bashkuara Arabe dhe qyteti i 2-të më i madh në këtë shtet pas Dubait. Gjuha zyrtare në Abu Dabi është Arabe, ndërsa feja është Islami. Qyteti eshte krijuar ne vitin 1971 nga fisi beduin i Banu Yas dhe  ndodhet ne nje ishull i cili quhet Rim.  Abu Dhabi eshte 250 metra larg nga bregu dhe lidhet me kontinentin me uren e Maqta, Mussafa dhe Shaykh Zayed Bridge.

Atraksionet me te rendesishme dhe me te bukura, per ata qe duan te kalojne disa dite ne Abu Dhabi jane:

  • Ferrari World i Abu Dhabit

Ferrari World ne Abu Dhabi eshte nje park ne ishullin e Yas i projektuar nga Benoy Architects ne 2005. Parku ka nje piste, nje teater, kinema 3D dhe galeri te makinave historike etj. Siperfaqja totale e parkut eshte 200.000 metra katrore.

abu dhabi Emirati Arabi Uniti Ferrari World

  • Xhamia Sheikh Zayed e Abu Dhabit

Xhamia Sheikh Zayed ndodhet ne Abu Dhabi dhe e ben ate xhamine me te madhe ne Emiratet e Bashkuara. Ndertimi i kesaj xhamie filloi nga  Sheiku Zayed. Kjo xhami eshte perfunduar ne vitin 2007.

abu dhabi Emirati Arabi Uniti Sheikh Zayed Grand Mosque

  • Ishulli Yas

Ishulli Yas eshte nje nga ishujt me te medhenj artificial te ndertuar ne Abu Dhabi. Ishulli ka nje siperfaqe prej 2.500 ha. Ne ishull zhvillohet dhe Cmimi i Madh i Abu Dhabit ne Formula 1.

abu dhabi Emirati Arabi Uniti Isola Yas

  • Emirates Palace i Abu Dhabit

Emirates Palace eshte nje hotel luksi ne Abu Dhabi i cili ka 7 yje.

abu dhabi Emirati Arabi Uniti Emirates Palace

  • Ishulli Sadiyyat

Ishulli Sadiyyat eshte nje ishull shume i madh i cili ndodhet 500 metra nga bregu i qytetit.

abu dhabi Emirati Arabi Uniti L'isola Sa'diyyat

  • Marina Mall i Abu Dhabit

Marina Mall eshte nje nga qendrat tregtare me te medhaja ne Abu Dhabi dhe ka nje siperfaqe prej 22,000 metra katror.

abu dhabi Emirati Arabi Uniti Marina Mall

  • Qasr al-Hosn i Abu Dhabit

Qasr al-Hosn eshte ndertesa me e vjeter e ndertuar me gure ne qytetin e Abu Dhabi.

abu dhabi Emirati Arabi Uniti Qasr al-Hosn

Pushime te mbara!

Dhurata ime

Lexo: Pushime ne Singapor