Aloe Vera eshte nje bime shume e bukur dhe me benefite te medha. Kjo bime mund te mbillet shume lehte ne vazo dhe ne toke. Aloe vera eshte nje bime qe njihej dhe perdorej qe ne kohet e lashta. Kjo bime magjike mund te perdoret per maska per fytyren, maske per trupin dhe floket. Ajo eshte nje bime e fuqishme qe mund qelizat kancerogjene, gjithashtu perdoret per te kuruar hepatitin B.

Maska per fytyren me aloe vera eshte nje maske qe sherben per tonifikim, rigjenerim dhe kundra rrudhave. Gjithashtu kjo maske eshte ideale per fytyrat e yndyrshme qe vuajne nga pucrrat dhe pikat e zeza. Kjo maska per fytyren me aloe vera eshte shume thjeshte per tu pergatitur dhe ne te njejten kohe ju do te ndjeni ndryshime te medha ne fytyren tuaj.

Ingriedentet:

 • 2 luge kripe me kokrriza te medha
 • 1 gjethe e gjate aleo vera e keputur nga bima qe duhet te kete te pakten 2 vite ekzistence
 • Lengu i ½ limoni te fresket

Pergatitja e Maskes me Aloe Vera:

 • Vendosni kripen ne nje tas qelqi.
 • Kepusni nje dege nga aloe vera juaj dhe lajeni me kujdes ne uje te rrjedhshem.
 • Me ndihmen e nje luge te vogel merrni tulin transparent qe ndodhet brenda aloe veras.
 • Me pas shtoni lengun e limonit.
 • Perzijini te gjithe ingredientet bashke me kujdes deri sa te formohet nje mase homogjene.
 • Para se te vendosni masken me aloe vera duhet te hiqni tualetin. Pasi te keni lare fyytyren vendosni masken me aloe vera ne fytyre dhe ne qafe. Mos e vendosni masken ne zonen poshte syve.
 • Masken me aloe vera lereni per 10 minuta qe te veproje.
 • Pas 10 minutash lani fytyren me delikatese dhe me pas aplikoni kremin hidratues qe perdorni zakonisht.

Maska me aloe vera ka shume benefite te cilat jane te menjehershme. Lekura juaj do te behet me e bute, me elastike dhe me e re se me pare dhe plot shkelqim.

Kujdes: Maska per fytyren me aloe vera duhet te vendoset vetem ne kavanoz ose tas qelqi me ngjyre te erret. Kjo maske mund te ruhet ne frigorifer maksimumi per nje jave.

Se shpejti me maska te reja per fytyren!

Dhurata Ime

Lexo edhe: Si te Gatuajme Mish Qingji ne Furre