Aloe vera eshte nje nga bimet me te famshme ne te gjithe boten si per vlerat ushqyese dhe per perdorimin e saj ne kozmetike dhe per te perforcuar floket.

Aloe Vera eshte nje bime shume e bukur dhe me benefite te medha. Kjo bime mund te mbillet shume lehte ne vazo dhe ne toke. Aloe vera eshte nje bime qe njihej dhe perdorej qe ne kohet e lashta. Kjo bime magjike mund te perdoret per maska per floket, maske per trupin dhe fytyren. Ajo eshte nje bime e fuqishme qe mund qelizat kancerogjene, gjithashtu perdoret per te ndihmuar ne permisimin e hepatitit B.

Ju ftojme te mesoni maskat me aloe vera per floket tuaj!

 • Maske me Aloe Vera per Floket

Nje nga menyrat me te mira per te bere maske me aloe vera per floket e dehidratuar eshte te aplikoni xhelin e aloe veres ne dush.

Pergatitja e Maskes me Aloe Vera:

 • Kepusni 2-3 flete aloe vera
 • Pritini ne mes dhe lerini te kullojne dhe me pas merrni tulin transparent qe ndodhet brenda aloe veres.
 • Aplikoni xhelin e aloe veres te majat dhe nese deshironi mund ta perzieni dhe me balsamin tuaj.
 • Shpelani floket me uje te rrjedhshem dhe thajini.

 • Maske me Aloe Vera dhe Vaj Kokosi per Floket

Ingriedentet:

 • 3 luge xhel aloe vera (45gr)
 • 2 luge vaj kokosi (30gr)

Pergatitja e Maskes me Aloe Vera:

 • Vendosni aloe veren dhe vajin e kokosit ne nje tas qelqi dhe perzijini deri sa te behen nje mase.
 • Ndani floket ne pjese dhe filloni te aplikoni masken nga rrenja deri tek majat e flokeve.
 • Lereni masken te veproje per 1 ore.
 • Shpelani floket si zakonisht dhe kete maske mund ta aplikoni 2 here ne jave dhe do ti jape flokeve tuaj shkelqim dhe force.

 • Maske me Aloe Vera dhe Limon per Floket

Kjo maske keshillohet per floket me yndyre.

Pergatitja e Maskes me Aloe Vera:

 • Perzini mire xhelin e aloe veres me leng limoni dhe aplikoni masken ne floke duke i masazhuar njekohesisht. Kete maske mund ta vendosni si ne floket te lagur ose te thate (sipas deshires tuaj). Masken lereni te veproje per 45 minuta.
 • Shpelani mire floket me uje te rrjedhshem dhe me pas thajini me peshqir.
 • Kete maske mund ta aplikoni 2 here ne jave.

Se shpejti me maska te reja per floket! 🙂

Dhurata Ime

Lexo edhe: 8 Ide Fustanesh per tu Veshur ne Dasem